User Options

Choose Language

Select a School

Return to Headlines

UIL Academic Competition Results

UIL Awards Information
 
Awards will be held at each individual campus at a time determined by the campus principal.  Results will be posted here (and below) and linked to each school’s webpage by 4:00 p.m. on January 7, 2017. Please note that we will not have the awards assembly in the gym. 
 
UIL Place Winners 2017
 

Art 4th

Place

Last Name

First Name

1

Resoso

Ava

1

Jang

Sarah

1

Wright

Morgan

2

Courson

Madison

2

Lashgari

Radvin

2

Trotter

Skye

2

Terry

Camaron

2

Trevino

Alessandra

3

Davis

Jaggar

3

Freeman

Jack

3

Mauro

Sophia

3

Nab

Sarah

3

Nolte

Alex

3

Yu

Muzhenz

3

Heeren

Mikkah

3

Tolman

Juliah

4

NO 4th Place Winners


5

Garofalo

Giovanna

5

VanderUpwish

Sophie

5

Wheeler

Nicholas

6

Minor

Abigail

6

Wang

Eva

6

Narendra

Rainaa


Art 5th

Place

Last Name

First Name

1

Sheffield

Samantha

1

Williams

Mason

1

Wancio

Austin

1

Jordan

Campbell

2

Sutton

Kiehl

2

Glotzbach

Grace

2

Graham

Mason

2

Chevalier

Addison

3

Ha

An

3

Warren

Nathaniel

3

Vithayathil

Leviz

3

Penaree

Paticha

3

Fucich

Liam

3

Hews

Sophie

3

Finley

Evelyn (Reese)

3

Foster

Alexis

3

Nayak

Neha

4

NO 4th Place Winners


5

Dungan

James

5

Endres

Philip

5

Pastorelli

Victoria

5

Rios

Nickole

6

Arnett

Gavin

6

Chatterjee

Tia

6

Khan

Eman

6

Spirito

Hannah


Art 6th

Place

Last Name

First Name

1

Driscoll

Tess

1

Etheridge

Brie

1

Murphy

Reese

1

Donohue

Kara

1

Cope

Victoria

2

Wright

Ally

2

Collins

Kennedy

2

Li

Annie

2

Garza

John

3

Foley

Alyssa

3

Ramirez

Miranda

3

Saunders

Ariel

3

Yap

Tiffany

3

Zachariah

Renee

4

Hill

Jake

4

Jameson

Abel

4

Kim

Yvonne

4

McBride

Dylan

4

Moseley

Aria

5

Haritharan

Harshetha

5

Vinas

Isabella

5

Hasan

Shariq

5

Chowdhury

Ishita

5

Wang

Chengai

6

Marr

Macy

6

Brookman

Nathan

6

Jansen

Callie

6

Howell

Grayson


Creative Writing 2nd

Place

Last Name

First Name

1

Tandon

Trinity

2

King

Haley

3

Pascucci

Rachel

4

D’Silva

Sophia

5

Mauro

Natalie

6

Mondello

Pauline


Music Memory 3rd

Place

Last Name

First Name

1

Doman

Sabriel

1

Grundei

Jacob

1

Munoz

Stella

1

Benevides

Anthony

2

Coppinger

Clara

2

McCrory

Logan

2

Lofgren

Kai

2

Rong

Stephanie

2

Ricken

Mary-Margaret (Meg)

3

Ho

Gavin

3

Lee

Hannah

3

Liang

Ava

3

Polonet

Ayden

3

Seeley

Lexi

4

McCarthy

Amelia

4

Asher

Akhil

4

Seaver

Keira

4

Silva

Andrea

4

Jaquay

AJ

5

Sanderford

Elizabeth

5

Das

Spruha

5

Hargraves

Alex

5

Saithu

Laila

6

Hornberger

Scarlet

6

Neighbour

Elise

6

Parsons

Paige

6

Ortega

Hailey


Music Memory 4th

Place

Last Name

First Name

1

Cochran

Sophia

1

Copeland

Hailey

1

Thompson

Araceli

1

Tye

Lindsey

2

Long

Devan

2

Cuiellette, Jr.

Niall

2

Jones

Parker

2

Cook

Hailey

3

Chen

Kailey

3

Ke

Kaylee

3

Mojica

Kiera

3

Shaw

Abi

3

Tang

Sophia

4

Cada

Nicole

4

Mattson

Andrew

4

Gunter

Ansley

4

Irvin

Morgan

5

Norris

Spencer

5

Harris

LT (Leroy)

5

Perez

Marcellus

5

Modi

Diya

5

Suarez

Alex

6

Luu

An

6

Shi

Timothy

6

Kare

Isabella

6

Ahmed

Zaara


Music Memory 5th

Place

Last Name

First Name

1

Crawford

Evelyn

1

Joung

Daniel

1

Brueggen

Julia

1

Huntzinger

Josh

2

Halliburton

Kate

2

Mackey

Ethan

2

Prakasam

Dhruv

3

Cherukuri,

Nina

3

Hagenah,

Kayla

3

Lee

Andrew

3

Polk

Rylee

3

Yoo

Jaeyoung

3

Iniguez-Leaverton

Presley

4

Bullinger

Ashley

4

Rachel

Jacob

4

McGurk

Helen

5

Van Scoy

Leila

5

Stanfield

Morgan

5

Newell

Nathan

6

Do

Minhanh

6

Smith

Claire

6

Bui

Sumo

6

Zlotopolski

Andrew


Music Memory 6th

Place

Last Name

First Name

1

Cochran

Natalie

1

Liu

Helen

1

Thompson

Catalina

2

Needham

Kate

2

Joung

Hannah

2

Doman

Anthony

2

Hough

Kalista

3

 Gandikota

Rishi

3

 Jang

Jessica

3

Zhang

Kate

4

Cagle

Connor

4

Yeh

Eric

4

Kanuparthi

Rhea

4

Kishnani

Prem

5

Nicu

Caterina

5

Hutchings

Robbie

5

Smith

Hudson

5

Palm

John

5

Guthrie

Olivia

6

Lewis

Reagan

6

Lima

Skyler

6

Segoviano

Alayna

6

Linavong

Auston

6

Miller

Gina


Number Sense 4th

Place

Last Name

First Name

1

Sharma

Inesh

2

Yu

Heidi

3

Vogler

Chase

4

Sreedharan

Tanay

5

Lohe

Arav

6

Murthy

Abhinav


Number Sense 5th

Place

Last Name

First Name

1

Bui

Daniel

2

Xu

Anthony

3

Uppathil

Adithya

4

Gandhi

Jash

5

Kwon

Jisoo

6

Cheng

Anderson

6

Patel

Spandan


Number Sense 6th

Place

Last Name

First Name

1

McPherson

Jacob

2

Tsao

Samuel

3

Jamdagneya

Paarth

4

Saha

Anubroto (Ovi)

5

Vuggumudi

Rahul

6

Chang

Andy


Oral Reading 4th

Place

Last Name

First Name

1

Reeves

Lilly

2

Tamayo

Ella

3

Wininger

Steele

4

Ellison

Kara

5

Jishi

Rawan

6

Carlquist

Ashley


Oral Reading 5th

Place

Last Name

First Name

1

Bettison

Kelsey

2

Hammons

Abigail

3

Nguyen

Sophia

4

Wardworth

Lathan

5

Gadd

Micah

6

Covey

Quilan


Oral Reading 6th

Place

Last Name

First Name

1

Reeves

Karoline

2

Suastegui

Daniel

3

Wade

Abigail

4

Bishop

Emma

5

Kaur Bal

Sehaj

6

Lalani

Faisal


Ready Writing 3rd

Place

Last Name

First Name

1

Putcha

Kavela

2

Goswami

Sahely

3

Koerner

Mackenzie

4

Kobylar

Jacob

5

Whaley

Sam

6

Lagisetty

Sahya

 

Ready Writing 4th

Place

Last Name

First Name

1

Ye

Veronica

2

Chittimoori

Amrutha

3

Ram

Kavya

4

Jin

Eileen

5

Hickman

Avery

6

Vinaygamurthy

Jai


Ready Writing 5th

Place

Last Name

First Name

1

Hu

Carl

2

Villano

Emily

3

Chevalier

Addison

4

Kaseta

Madalyn

5

 Chaudhry

Sarah

6

Mathew

Neha



Ready Writing 6th

Place

Last Name

First Name

1

Karim

Raeesa

2

Kanupanthi

Rhea

3

Tyagi

Saanvi

4

Chang

Andy

5

Fathima

Ridha

6

Ali

Imaal


Spelling 3rd

Place

Last Name

First Name

1

Sripada

Saketh

2

George

Binitta

3

Dewey

Crystal

3

Narayan

Sameera

3

Choudha

Reva

4

NO 4th Place Winner


5

No 5th Place Winner


6

Yellepeddi

Sahasra


Spelling 4th

Place

Last Name

First Name

1

Bezboruah

Writisha

1

Dongre

Saesha

2

NO 2nd Place Winner


3

Jhaveri

Tanisha

4

Lype

Stevena

5

Jimma

Aaron

6

Pothukachi

Om

6

Elangovan

Abiraami

6

Bhupathiraju

Rohit


Spelling 5th

Place

Last Name

First Name

1

Patil

Tanika

2

Kim

Joey

3

Jung

Jewel

4

Bankakpur

Amogh

5

Rahman

Tahmid

6

Padmanabhan

Kaushik


Spelling 6th

Place

Last Name

First Name

1

Kishore

Sanjana

2

Naresh

Krishna

3

Kutagula

Veda

3

Tyagi

Saanvi

4

No 4th Place Winners


5

Lee

Megan

6

Bhuta

Aryan


Storytelling 2nd

Place

Last Name

First Name

1

Smith

Ella

2

Davila

Anne

3

Naveed

Soha

4

Kishnani

Rohan

5

Graham

Mallory

6

Castillo

Daveen


Storytelling 3rd

Place

Last Name

First Name

1

Zhou

Katelynn

2

Fuller

Tiffany

3

Mishra

Aashna

4

Pierce

Lainey

5

Brueggen

Clare

6

Aslam

Norah

 
 



CLOSE